#11 Jak dobrać rezystor do diody?

wpis w: Kurs elektroniki | 2

Krok 1: dowiedz się czegoś o diodzie

  • wszystkie informacje o diodzie znajdziesz w jej nocie katalogowej (jak korzystać z noty, jakich informacji w niej szukać dowiesz się klikając tutaj)
  • parametry diody zależą od jej koloru, w tabeli poniżej znajdziesz najbardziej charakterystyczne wartości dla diod w różnych kolorach:

  • jeśli zależy Ci na poznaniu dokładnych parametrów tej konkretnej diody, której chcesz użyć, możesz je po prostu samodzielnie zmierzyć (dokładne objaśnienie zamieszczę w jednym z kolejnych filmów, a link do niego znajdziesz tutaj)

Krok 2: dowiedz się czegoś o źródle zasilania

  • napięcie źródła zasilania najlepiej jest zmierzyć za pomocą multimetru:

Krok 3: oblicz rezystancję rezystora

Teraz wystarczy połączenie ze sobą wszystkich podzespołów. Pamiętaj, że w przypadku elementów połączonych szeregowo nie ma znaczenia czy rezystor umieścisz za czy przed diodą!

Po podłączeniu podzespołów warto sprawdzić czy prąd jaki przepływa przez diodę nie jest przekroczone (pamiętaj, że zbyt wysoki prąd negatywnie wpływa na żywotność diody!)

Na koniec jeszcze kilka ważnych uwag:

#1 jeśli nie zależy Ci na intensywności świecenia diody możesz użyć rezystora o nieco większej rezystancji niż ten, który obliczyłeś. Dzięki temu przez diodę będzie przepływał nieco mniejszy prąd, co wydłuży czas jej życia.

#2 przy doborze rezystora należy uwzględnić w swoich wyliczeniach jakie maksymalnie napięcie zasilania może znaleźć się w obwodzie, np. jeśli chcesz podłączyć diodę do instalacji elektrycznej samochodu, musisz pamiętać, że napięcie instalacji w aucie:

  • które stoi, z wyłączonym silnikiem, waha się w granicach od 12,5V do 13V;
  • z włączonym silnikiem może sięgać 14,4V (takie napięcie uwzględnij w swoich obliczeniach!);

#3 przy doborze rezystora do diody warto pamiętać, że gdy dioda się nagrzeje, zmienią się jej parametry i prąd, który będzie przez nią przepływał będzie nieco większy od tego, który założyłeś. Z tego powodu warto sobie założyć, już na etapie obliczeń, że przez diodę ma przepływać nieco mniejszy prąd (np. zamiast 20mA możesz przyjąć w obliczeniach 18mA). Dzięki temu, nawet gdy dioda się nagrzeje, prąd który będzie przez nią przepływał nie będzie za wysoki;

#4 diody LED mocy (tzw. power LED) dają silniejsze światło, ale też bardziej się nagrzewają; w ich przypadku nie wystarczy zwykły rezystor, zamiast niego trzeba dobrać specjalny układ stabilizacji prądu (będzie o tym mowa w którymś z przyszłych odcinków)

2 Responses

  1. Łukasz

    Bardzo ciekawa strona! Zainteresował mnie przede wszystkim punkt „jeśli zależy Ci na poznaniu dokładnych parametrów tej konkretnej diody, której chcesz użyć, możesz je po prostu samodzielnie zmierzyć (dokładne objaśnienie zamieszczę w jednym z kolejnych filmów, a link do niego znajdziesz tutaj)” i czekam z niecierpliwością na obiecany film 🙂

  2. Gargamel

    Z paru kursów dostępnych w internecie wybrałem ten gdyż lepiej tłumaczy mi podstawy. Dzięki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *